Нейролептики

Знайдіть ліки за вигідною ціною в аптеках поруч

location

6 700 аптек

loyalty.svg

до 40% економії

trolley

67 000 товарів

heart-outlined

Нейролептики

Нейролептики – це антипсихотичні препарати, які використовуються для лікування шизофренії, біполярних розладів та інших психозів. Вони пригнічують нервову систему, завдяки чому вдається позбутися галюцинацій, марення на інших симптомів. Для досягнення бажаного терапевтичного ефекту необхідно приймати антипсихотики протягом тривалого часу, але підбирати лікарський засіб та дозування повинен лікар, оскільки вони мають ряд протипоказань та побічних реакцій.

Що таке нейролептики?

Нейролептиками називаються лікарські препарати, які використовуються для пригнічення марення, галюцинацій та інших симптомів при психічних розладах. Вони не впливають на свідомість, проте здатні пригнічувати психомоторне збудження, через що у пацієнта може спостерігатися уповільнена реакція, пригнічений стан, заторможеність мислення, сонливість.

Антипсихотики продаються в аптеках лише при наявності рецепту від лікаря. Вони належать до препаратів суворої звітності, оскільки здатні викликати серйозні побічні ефекти. До найбільш поширених побічних реакцій можна віднести:

  • зниження рухової активності;
  • тремор кінцівок;
  • скутість рухів;
  • спазми;
  • порушення сну, безсоння;
  • занепокоєння, тривожність;
  • мимовільні рухи тощо.

При лікуванні нейролептиками збільшується ризик розвитку інсульту, інфаркту міокарда та цукрового діабету, а також гепатитів та офтальмологічних захворювань. Саме тому важливо регулярно проходити профілактично-діагностичне обстеження для своєчасного виявлення порушень зі сторони різних органів і систем.

Для чого застосовуються антипсихотичні препарати: показання

Найчастіше нейролептики призначаються для лікування шизофренії, біполярного розладу, гострих психозів та в деяких випадках при депресії з психотичними симптомами. Їх дія спрямована на пригнічення наступних ознак психічного розладу:

  • зорові та слухові галюцинації;
  • марення;
  • нав’язливі думки та маніакальні епізоди;
  • розлади мислення;
  • когнітивні порушення тощо.

Лікарські засоби цієї групи допомагають привести до ладу думки та скорегувати поведінку пацієнтів з психотичними симптомами. Приймати нейролептики дозволяється лише за призначенням лікаря, оскільки вони можуть стати причиною серйозних побічних ефектів та при неправильному прийому призвести до погіршення здоров’я.

Класифікація нейролептиків

В залежності від терапевтичної дії та хімічного складу нейролептики поділяються на такі види:

  1. Препарати першого покоління, або типові нейролептики (Трифтазин, Галоперидол): мають виражений антипсихотичний ефект, тому в більшості випадків використовуються для усунення гострих станів. Можуть викликати тремор кінцівок, дистонію, порушення свідомості та інші побічні реакції.
  2. Препарати другого покоління, або атипові антипсихотики (Клозапін, Азапін, Паліперидон, Ксепліон): частіше призначаються лікарями, оскільки рідше викликають екстрапірамідні розлади та інші ускладнення. Відрізняються високою ефективністю, значно пом’якшують психотичні симптоми, а завдяки седативним властивостям, зменшується ризик виникнення суїцидальних думок.
  3. Препарати третього покоління: мають інший механізм дії на відміну від нейролептиків перших двох поколінь, проте відрізняються широким терапевтичним спектром. Вони не лише зменшують психотичні симптоми, але й покращують роботу нервової системи, нівелюють метаболічні та ендокринологічні порушення. При цьому краще переносяться пацієнтами.

Типові нейролептики розподіляються на такі види:

  • седативні;
  • інцизивні;
  • дезінгібуючі.

Антипсихотики випускаються в різних формах – у вигляді таблеток, капсул, пероральних розчинів тощо. Тому легко підібрати варіант для пацієнтів різного віку та стану здоров’я.

Як діють нейролептики?

Антипсихотичні препарати мають різний механізм дії в залежності від їх типу та складу:

  1. Вибіркові блокатори D2-рецепторів. Пригнічують емоційно-вольові пориви, проте при їх застосуванні існує високий ризик розвитку екстрапірамідних розладів та порушень зі сторони ендокринної системи.
  2. Активні блокатори дофаміну. Мають схожий механізм дії, також зменшують емоційно-вольові пориви, проте провокують гіпотензію.
  3. Блокатори D2- та 5-HT-рецепторів. Відрізняються високою ефективністю, оскільки зменшують психотичні симптоми, при цьому майже не впливають на серцево-судинну систему.
  4. Невибіркові блокатори основних рецепторів ГМ. Мають високі седативні властивості, менше пригнічують психотичні симптоми, але часто викликають побічні реакції.
  5. Блокатори 5-HT-рецепторів. Ефективно усувають ознаки психозу, проте рідше викликають неврологічні порушення. Проте пацієнти часто зіштовхуються з гіпотензією на фоні лікування препаратами цієї категорії.

Кожна група лікарських засобів має свої показання, переваги та побічні ефекти, саме тому підбирати конкретний препарат повинен лікар. Він обов’язково врахує особливості стану пацієнта, хронічні захворювання та можливі ризики, щоб підібрати максимально ефективний та безпечний засіб.

Особливості прийому та тривалість терапії

Лікування шизофренії чи інших психозів нейролептиками має проводитися під суворим контролем лікаря. Саме фахівець підбирає лікарський засіб, визначає дозування та тривалість лікування, а при виникненні побічних реакцій чи недостатній ефективності коригує терапію.

Курс лікування триває не менше 1 року, проте точні терміни визначає лікар. Нейролептики здатні викликати звикання, тому особливо важливо дотримуватись рекомендованих доз.

Категорично заборонено приймати відразу два або більше антипсихотичних препаратів. Крім того, нейролептики несумісні з багатьма лікарськими засобами, тому важливо попередити лікаря про всі медикаменти, які ви приймаєте. Необхідно дотримуватися інструкції із застосування та рекомендацій лікаря, інакше збільшується ризик побічних дій. При появі небажаних наслідків слід відразу звернутися за медичною допомогою.

Нейролептики: протипоказання

Кожен нейролептик має свої протипоказання, які обов’язково прописані в інструкції. Проте можна виділити загальні обмеження, коли прийом антипсихотичних препаратів заборонений:

  • індивідуальна непереносимість компонентів;
  • патології печінки та нирок;
  • кома;
  • глаукома (захворювання, що супроводжується підвищенням внутрішньоочного тиску);
  • аденома простати;
  • серцево-судинні захворювання, особливо в стадії декомпенсації;
  • хвороба Паркінсона;
  • порфірія (порушення пігментного обміну).

До протипоказань також належить вагітність та вигодовування грудьми. Інколи нейролептики призначаються майбутнім мамам, але лише після зважування всіх можливих ризиків для здоров’я жінки та плода.

Замовити препарати нейролептики онлайн

Сервіс Likie пропонує порівняти ціни на нейролептики в різних аптеках, щоб вибрати найвигіднішу. Якщо необхідно знайти конкретний медикамент, потрібно лише ввести його назву в пошуковій стрічці. На сайті можна забронювати ліки в аптеці зі зручним розташуванням, щоб потім забрати їх протягом 48 годин. Завдяки сервісу Likie, ви зможете купити нейролептики по доступній ціні та без переплати.

Популярні питання

Як відміняють нейролептики?

Різка відміна антипсихотиків може призвести до рецидиву захворювання та виникнення абстинентного синдрому, що супроводжується дратівливістю, нудотою, головним болем та іншими симптомами. Саме тому дози нейролептиків зменшуються поступово. Весь процес відміни повинен бути під контролем лікаря, який при виникненні ускладнень скоригує терапію.

Чим антидепресанти відрізняються від нейролептиків?

Антидепресанти та нейролептики відрізняються механізмом дії, тому використовуються для лікування різних психічних розладів. Антидепресанти впливають на баланс серотоніну, дофаміну та норадреналіну, тому покращують настрій та зменшують інші ознаки депресії. Нейролептики зменшують надмірну активні дофаміну, яка призводить до появи маніакальних думок, галюцинацій та інших психотичних симптомів.

Як довго можна пити нейролептики?

Курс лікування антипсихотичними препаратами може тривати декілька років або навіть десятиліть. У деяких випадках терапія нейролептиками продовжується до кінця життя. Тривалість лікування визначає лікар у кожному випадку окремо, при цьому він враховує ступінь вираженості психічного розладу, особливості його прояву та наявні симптоми.

Ціни на Медикаменти / Нейролептики

Назва

Ціна

Кветирон 25 таблетки, в/плів. обол. по 25 мг №30 (30х1)

227.45 - 332.10 ₴

Вертинекс таблетки 5 мг блістер № 100

676.30 - 932.36 ₴

Кветиксол таблетки, в/плів. обол. по 25 мг №30 (10х3)

253.06 - 389.00 ₴

Еглоніл розчин для ін'єкцій 100 мг по 2 мл №6

213.60 - 361.50 ₴

Відповіді на поширені питання