Протиепілептичні препарати

Знайдіть ліки за вигідною ціною в аптеках поруч

location

6 700 аптек

loyalty.svg

до 40% економії

trolley

67 000 товарів

heart-outlined

Протиепілептичні препарати

Епілепсія – одне з найбільш розповсюджених неврологічних захворювань. Для її лікування використовуються спеціальні протиепілептичні препарати (ПЕП). Далі розглянемо їх види, механізм впливу та інші особливості.

Що таке епілепсія?

Епілепсія – це хронічне неврологічне захворювання, яке характеризується схильністю до повторних не викликаних зовнішніми факторами епілептичних нападів. На фоні надмірної активності нейронів головного мозку до м’язів находять хаотичні сигнали, через що виникають напади, під час яких людина може втрачати свідомість, виникають судоми та провали в пам’яті.

Обираючи варіант лікування епілепсії, лікар враховує форму хвороби. Наприклад, у дітей хвороба з віком може повністю зникнути. А для дорослих необхідне тривале лікування.

Причини епілепсії

До епілептичних нападів призводить патологічна активність клітин головного мозку. Спровокувати подібні зміни можуть такі фактори:

  1. Генетична схильність. Близько 3-10% пацієнтів з епілепсією успадкували хворобу від батьків. Окрім цього, епілепсія характерна для спадкових хвороб, до розвитку яких призвели хромосомні та генетичні мутації – синдром Дауна, нейрофіброматоз та ін.
  2. Інтоксикація або травми в період вагітності або під час пологів. До розвитку захворювання можуть призвести кисневе голодування (гіпоксія) плода, вплив алкоголю або наркотичних речовин на організм вагітної жінки, травми під час пологів.
  3. Пошкодження головного мозку. Епілепсія може розвинутися після перенесеної черепно-мозкової травми, гострого чи хронічного отруєння (алкоголем, наркотичними речовинами, ртуттю), інфекції (енцефаліт, менінгіт, ВІЛ), пухлини головного мозку.

Ознаки та симптоми епілепсії

Основним симптомом епілепсії є характерний напад. Зазвичай він короткочасний, має певні риси та проявляється порушенням поведінки, емоцій, рухових та сенсорних функцій.

В залежності від тривалості та можливої причині виникнення напади бувають:

  • тривалі (епілептичний статус);
  • випадкові – розпочинаються несподівано та без провокуючих факторів;
  • циклічні – виникають через певний проміжок часу;
  • ті, що провокують епілептичні пароксизми (виникають внаслідок впливу екзогенних та ендогенних факторів або сенсорної стимуляції).

Епілептичний напад може виникати поодиноко або серією, між якими людина не відновлюється повністю. Він може супроводжуватися судомами або протікати без них.

На епілептичний напад вказують наступні ознаки:

  • головний біль;
  • судоми;
  • втрата концентрації уваги та розфокусований погляд;
  • нападоподібне порушення сприйняття особистості;
  • немотивована тривога, ейфорія, нав’язливі думки, неадекватні дії;
  • немотивована дратівливість;
  • втрата свідомості;
  • поява галюцинацій.

Що може спровокувати напад епілепсії?

До подразників та факторів, здатних спричинити епілептичний напад, відносяться:

  • порушення сну або режиму дня;
  • недотримання режиму прийому ПЕП, які призначив лікар;
  • малюнки, що швидко змінюються;
  • яскраві спалахи світла;
  • зловживання алкоголем або наркотичними засобами;
  • різке падіння рівня цукру в крові;
  • побічна дія медикаментів;
  • стрес;
  • отруєння;
  • кисневе голодування.

Лікування епілепсії

Вибір препарату для лікування епілепсії залежить від типу судомного нападу, стадії захворювання, супутніх захворювань та індивідуальних особливостей пацієнта. Медикаментозна терапія може включати наступні види лікарських засобів:

  1. Протисудомні (антиконвульсанти) (Діазепам, Карбамазепін). Допомагають попередити, послабити чи повністю зняти епілептичний напад. Протисудомні препарати блокують збудження нервових клітин та активізують ГАМК-рецептори, що пригнічують збудження.
  2. Седативні препарати (Реланіум, Буспірон). Активні компоненти таких препаратів допомагають зняти перенапругу, заспокоїти нервову систему та послабити дію імпульсів, що провокують напади.
  3. Вітаміни та мінерали при епілепсії (вітамін Д, групи В, магній, таурин, Омега-3, антиоксиданти). Вітамінно-мінеральні комплекси необхідні при лікуванні дітей або пацієнтів, що дотримуються кетогенної дієти. У хворих на епілепсію обмежене харчування, що негативно відображається на фізичному та розумовому розвитку.
  4. Знеболювальні препарати. Під час епілептичного нападу хворий може відчувати сильний головний або м’язовий біль. Анальгетики дозволяють усунути больовий синдром, забезпечують додатковий протизапальний, судинорозширюючий та заспокійливий ефект.
  5. Гормональні препарати. Напад може спровокувати надлишок певних гормонів. Тому при необхідності призначаються гормональні засоби, що допомагають зупинити передачу імпульсів, наприклад, Дексаметазон.

Лікування епілепсії тривале та повинно бути систематичним. Тому пацієнтам слід повністю дотримуватися режиму прийому ліків, які призначив фахівець, а також дотримуватись здорового способу життя та уникати подразників, здатних спровокувати повторний напад.

Пам’ятайте: підбирати ПЕП повинен лікар, враховуючи вид епілепсії та стадію розвитку, вік пацієнта та його персональні особливості. Адже це серйозні препарати, які мають низку протипоказань та можуть супроводжуватись побічними реакціями.

Популярні питання про протиепілептичні препарати (ПЕП)

Як вилікувати епілепсію у дітей?

Чи можна вилікувати епілепсію у дітей залежить від багатьох факторів – причина, агресивність хвороби, особливості організму, терапії, що проводиться. Лікарі впевнені, що у більшості випадків можна позбутися дитячої епілепсії. Але для цього необхідна тривала комплексна терапія, яка підбирається індивідуально для кожного пацієнта.

Як вилікувати епілепсію раз і назавжди?

Єдиним способом назавжди вилікувати епілепсію є видалити вогнище патологічної активності або причину її виникнення. Але зробити це можна вкрай рідко – якщо уражена тканина має невелику площу та розміщена в зоні, де можна її видалити без шкоди для пацієнта.

Також за статистикою, близько 70% пацієнтів незалежно від віку не мають нападів через 5 років після постановки діагнозу та початку прийому протиепілептичних препаратів. Тому з часом їм можуть повністю відмінити протисудомну терапію. Але для певних пацієнтів повне одужання неможливе, і в таких випадках потрібно приймати ПЕП впродовж усього життя.

Які є ефективні таблетки від епілепсії?

Назвати найкращий препарат від епілепсії неможливо. Адже терапія повинна підбиратися індивідуально для кожного пацієнта з урахуванням типу захворювання, причини його розвитку, симптомів та інших факторів.

Який препарат найбільш ефективний для усунення епілептичного нападу?

Найчастіше для зняття епілептичного нападу використовують Діазепам. Його вводять внутрішньовенно та при необхідності повторюють ін’єкцію через 10 хвилин.

Якщо Діазепам не допоміг подолати напад, пацієнту вводять препарат на основі вальпроєвої кислоти, фенитоніну або леветирацетаму. Якщо всі засоби виявляються неефективними, використовуються барбітурати або пропофол.

Що не можна робити людям з епілепсією?

Пацієнтам з діагнозом епілепсія протипоказано:

  • купання без нагляду;
  • активні види спорту;
  • керування транспортними засобами.

Окрім цього, при наявності діагнозу епілепсія не рекомендовано:

  • підніматися на висоту;
  • вживати алкоголь або енергетичні напої;
  • знаходитися поряд с механізмами, що рухаються, на краю платформи, на мосту й т. д.;
  • користуватися електричними приладами поряд із джерелом води;
  • знаходитися біля джерела яскравого світла, при різких перепадах температури;
  • фізичне та психоемоційне перевантаження.

Чому протиепілептичні препарати слід відміняти поступово?             

Швидка відміна препаратів від епілепсії може спровокувати рецидив захворювання. Тому відміняти їх вживання слід чітко за схемою, яку призначив лікар.

Купити препарати від епілепсії недорого

Якщо вам призначені протиепілептичні препарати, купити їх по розумній ціні вдасться через сервіс Likie. Він дає можливість порівняти вартість потрібного лікарського засобу в різних аптеках та визначити найбільш доступну. Все це можна зробити онлайн за кілька хвилин — потрібно лише ввести назву ліків, зазначити своє місто та проаналізувати пропозиції. Забронювати ПЕП можна без передоплати через онлайн-форму.

Ціни на Медикаменти / Протиепілептичні препарати

Назва

Ціна

Карбамазепін-Дарниця таблетки по 200 мг №50 (10х5)

112.34 - 129.49 ₴

Лірика капсули по 75 мг №14

236.00 - 276.70 ₴

Вальпроком 300 Хроно таблетки при епілепсії, 100 шт.

585.14 - 676.20 ₴

Габана капсули по 150 мг №20 (10х2)

304.98 - 384.00 ₴

Відповіді на поширені питання