Алергія має різні клінічні прояви та вважається мультифакторною проблемою, тому її лікування полягає не лише у визначенні та усуненні подразника, а й у комплексній дії на організм. Основою лікування є прийом антигістамінних препаратів. Вони містять речовини, здатні блокувати негативні реакції з боку організму у відповідь на проникнення алергену. Далі розглянемо, що таке алергія та які препарати використовуються для її лікування, їх механізм впливу.
Що таке алергія?
Алергією називають надмірну реакцію імунної систем на чужорідні для нього речовини. З кожним роком кількість людей, які страждають від цієї патології, збільшується. Особливо це стосується жителів мегаполісів та регіонів, де знаходиться велика кількість промислових підприємств.
Симптоми алергії
В залежності від того, що є алергеном, організм може по-різному реагувати на його проникнення. Розглянемо основні симптоми алергії:
- Реакція на пилок, пил, шерсть, пух та пір’я домашніх тварин може нагадувати прояви застуди. При цьому пацієнт скаржиться на свербіж та закладеність носа, сльозотечу, почервоніння очей, сухий кашель, чхання, напад задухи.
- Харчова алергія починається з болю в животі. Також можуть виникати діарея, висипання на тілі, набряк губ чи язика, кашель, нежить.
- Алергія на укуси комах проявляється набряком, свербіння, почервонінням, у важких випадках підвищеною температурою, слабкістю, запамороченням, прискореним диханням, тахікардією.
- Алергія на холод призводить до ознобу, кашлю, почервоніння та печіння шкіри, появи на її поверхні папул чи пухирів.
- Алергія на ліки є найнебезпечнішою. Без вчасно наданої допомоги вона може призвести до смерті. Її симптомами можуть бути набряк Квінке, анафілактичний шок, утруднене дихання.
Причини алергії
Алергеном, що став причиною розвитку негативної реакції організму може стати будь-що. Але найчастіше в їх ролі виступають білкові структури, при повторному контакті з якими імунна система розпізнає їх, як чужорідні, та починає атакувати. До найпоширеніших алергенів відносяться:
- харчові продукти (яйця, молоко, пшениця, морепродукти, соя, арахіс);
- деякі фрукти, овочі, ягоди, цитруси, мед, горіхи, боби, злаки, спеції;
- пил;
- штучні харчові домішки, консерванти й барвники;
- плісняві гриби;
- пилок;
- шерсть домашніх тварин та пір’я птахів;
- хімічні речовини, що використовуються в побуті (пральний порошок, побутова хімія, косметика);
- лікарські засоби (особливо анестетики, антибіотики);
- білки, що містяться у вакцинах чи донорській плазмі.
До окремого виду алергенів належать ультрафіолетові промені, холодова дія, різні типи випромінювання. Викликати алергічну реакцію також можуть збудники різних інфекцій та продукти їх життєдіяльності.
Види алергії
За сезонністю алергію поділяють на такі види:
- Сезонна. Виникає лише в певні періоди року, коли в навколишньому середовищі з’являються алергени. Найчастіше це відбувається весною або влітку під час цвітіння дерев, квітів.
- Цілорічна. Не залежить від сезону та виникає як реакція на алерген, який може потрапити в організм будь-коли.
За механізмом розвитку алергічні реакції можуть бути:
- Миттєві. Виникають через декілька секунд або декілька хвилин після контакту з подразником.
- Уповільнені. Виникають не раніше, ніж через 24 години після контакту з алергеном.
За ступенем тяжкості алергія може бути:
- Легка. Симптоми дозволяють вести звичайний спосіб життя та працювати.
- Середня/тяжка. Поява симптомів суттєво погіршує якість життя. У пацієнта можуть виникати проблеми зі сном, неможливо виконувати звичну роботу. При цьому спостерігається підвищена сонливість, депресивний стан, дратівливість. У важких випадках потрібна невідкладна медична допомога.
Препарати від алергії
Існує три покоління антигістамінних засобів, кожен з яких відрізняється тривалістю та ефективністю дії:
- 1 покоління – починають діяти дуже швидко, але їх дія нетривала через швидке виведення з організму, можуть викликати сонливість;
- ліки від алергії 2 покоління – не викликають сонливості та можуть застосовуватися в будь-який час доби, їх дія триває близько 24 годин;
- препарати від алергії 3 покоління – починають діяти через декілька годин, а їх ефективність зберігається до 2 діб, майже не мають протипоказань та побічних реакцій, можуть використовуватись для лікування дітей та літніх пацієнтів.
Засоби від алергії випускають в різних формах, що дозволяє легко підібрати препарат залежно від віку хворого, типу та вираженості реакції:
- таблетки – найбільш популярна форма випуску завдяки зручності прийому;
- краплі – мають системну або місцеву дію, можуть призначатися для лікування маленьких дітей;
- сиропи – підходять для лікування дітей;
- мазі – використовують при алергічних реакціях на шкірі;
- спреї – допомагають позбутися алергічної реакції з боку дихальних шляхів
- розчини – використовуються для ін’єкційного введення при важких реакціях та невідкладних станах.
Внутрішні препарати від алергії
Внутрішні препарати від алергії здатні блокувати рецептори, що розташовані на клітинних мембранах. Завдяки цьому поступово зменшуються симптоми алергічної реакції.
Таблетки від алергії для внутрішнього прийому, які найчастіше призначають лікарі:
- Діазолін. Допомагає позбутися реакції на укуси комах, призначається при полінозі, кропив’янці, бронхіальній астмі.
- Лоратадин. Не викликає сонливості та приймається лише 1 раз на добу. Допомагає при алергічному риніті, кон’юнктивіті, полінозі, хронічній кропив’янці. У вигляді сиропу призначається для маленьких дітей.
- Дезлоратадин. Має схожу з Лоратадином дію, але менше впливає на печінку.
Препарати, що вводять у вигляді ін’єкцій, використовують у тих випадках, коли необхідно дуже швидко усунути симптоми алергічної реакції, завдяки тому, що активні компоненти розчину швидко потрапляють у кров. Внутрішні препарати системної дії від алергії у вигляді розчинів можуть бути:
- Гормональні (Дексаметазон, Преднізолон). Призначаються при виникненні анафілактичного шоку, набряку гортані чи легень, значному падінні артеріального тиску.
- Негормональні (Супрастін, Тавегіл, Рузам, глюконат калію). Підходять для лікування кропив’янки та інших реакцій на шкірі, бронхіальної астми, набряку Квінке.
Важливо! Підбирати препарати від алергії повинен виключно лікар, враховуючи причину її виникнення, клінічні прояви, вік та анамнез пацієнта, його індивідуальні особливості. Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров’я.
Профілактика алергії
Щоб убезпечити себе від розвитку алергічних реакцій, необхідно дотримуватися простих правил:
- уникати контакту з алергенами;
- стабілізувати емоційний фон;
- регулярно робити вологе прибирання в приміщенні;
- своєчасно прати речі, використовуючи гіпоалергенні засоби;
- періодично промивати носові ходи сольовим розчином;
- вести здоровий спосіб життя та позбутися шкідливих звичок.
Популярні питання про внутрішні препарати від алергії
Що робити, щоб алергія не перейшла в астму?
Пацієнтам, що входять до групи ризику з розвитку бронхіальної астми, рекомендується уникати застуди та дотримуватися гіпоалергенного режиму. Наприклад, у період цвітіння подразника потрібно якомога менше виходити на вулицю, регулярно робити вологе прибирання вдома, не зловживати побутовою хімією та продуктами, що містять консерванти й харчові барвники.
Чи може дитина перерости алергію?
Так, дуже часто з віком прояви алергії у людини зникають. Чи зникне у певної дитини алергія та коли це відбудеться, сказати неможливо, адже кожен організм індивідуальний. Це може залежати від проявів патології. Наприклад, алергічне порушення травлення зазвичай зникає до 1,5-2 років. А такі прояви, як ангіонабряк чи анафілаксія можуть зовсім не зникати з віком.
Як відрізнити ГРВІ від алергії?
Виділяють декілька проявів, за якими можна відрізнити застуду від алергії:
- Відсутність підвищеної температури. При вірусній інфекції її показники можуть суттєво підвищуватися, а при алергії максимальне значення не буде перевищувати 37,1 градус.
- Посилення нежитю при виході на вулицю. Зазвичай це відбувається у період цвітіння. Після того, як людина потрапляє у приміщення, прояви зменшуються. Так проявляє себе алергія на пилок.
- Виділення з носа. При алергії консистенція виділень з носа завжди однакова – рідка та прозора, а при застуді вона змінюється.
- Інші симптоми. При алергії, окрім нежитю та набряку слизової оболонки носа, також спостерігається почервоніння очей, свербіж шкіри. При ГРВІ таких симптомів не буває.
- Дія медикаментів. Якщо при застуді приймати противірусні засоби та вітаміни, симптоми хвороби почнуть зменшуватися. При алергії вони не принесуть жодного результату. І навпаки, якщо при алергії випити антигістамінний засіб, її прояви зменшаться.
До якого лікаря звернутися з харчовою алергією?
Лікуванням харчової алергії може займатись терапевт, педіатр, сімейний лікар або алерголог. При появі будь-яких проявів зверніться за медичною допомогою.
Купити внутрішні препарати від алергії вигідно
Якщо лікар призначив протиалергічні засоби, купити їх без переплат можна через сервіс Likie. Він дозволяє порівняти ціни на потрібний антигістамінний препарат у різних аптеках вашого міста й визначити найбільш доступну. Далі залишається вибрати оптимальний варіант і забронювати лікарські засоби. Самовивіз можливий у зручний для вас час.