Планування сім'ї

Знайдіть ліки за вигідною ціною в аптеках поруч

location

6 700 аптек

loyalty.svg

до 40% економії

trolley

67 000 товарів

heart-outlined

Планування сім'ї

В сучасних умовах народження дітей повинно бути запланованим та таким, що зберігає та підтримує здоров’я жінки. З цієї метою необхідно не тільки дотримуватись інтервалів між пологами та уникати абортів. Важливим є також планування сім’ї, яке стосується обох партнерів. Така підготовка знижує ризик небажаної та ускладненої вагітності, народження дітей з вадами, вродженими захворюваннями.

Планування сім’ї — це сучасна контрацепція, а також низка дій, направлених на раннє виявлення проблем зі здоров’ям в обох майбутніх батьків.

Що говорить статистика? На народжуваність дітей з вадами, невиношування вагітності та її передчасне переривання впливають такі фактори як спосіб життя та згубні звички (50%), несприятливі екологічні умови (20%), не виявлені проблеми зі здоров’ям та спадковістю (30%).

При цьому тільки 4% сімейних пар проходять обов’язкову підготовку до вагітності та ретельно виконують рекомендації щодо планування сім’ї.

Методи сучасної контрацепції

Щоб уникнути небажаної вагітності та штучного переривання вагітності, партнери повинні вибрати надійний та максимально безпечний засіб контрацепції:

  1. Бар’єрний. Використання презерватива на 99,8% захищає від можливого зараження ІПСШ, ВІЛ та небажаної вагітності. Це також перевірений засіб, який можна використовувати разом з прийомом КОК, якщо їх ефективність була знижена (наприклад, пропущена таблетка).
  2. Гормональні контрацептиви для орального прийому. До них належать комбіновані засоби та міні-пілі, що мають у складі тільки прогестин. Другий варіант лікарі рекомендують приймати жінкам у період годування грудьми та молодим дівчатам, які тільки почали статеве життя. Підбирати КОК повинен гінеколог індивідуально.
  3. Внутрішньоматкова спіраль. Створює умови, за яких неможливе зачаття та закріплення ембріону. Існує кілька видів спіралей, підбирати їх повинен виключно лікар після обстеження.

Це варто знати! Деякі пари користуються календарним методом запобігання вагітності, але він є ненадійним. Виявлення днів овуляції за цим методом лише приблизно вказує на найкращі умови для зачаття.

Що таке прегравідарна підготовка?

Прегравідарна підготовка — термін, що означає спеціальну програму, яку проходять майбутні батьки до того, як відбудеться зачаття. Вона включає кілька важливих послідовних дій.

Визначення стану здоров’я чоловіка та жінки

Включає медичне обстеження майбутніх батьків, збір інформації про хронічні та спадкові захворювання, консультації вузьких фахівців, лабораторні аналізи на гепатит, ВІЛ, ІПСШ, TORCH-інфекції, загальний аналіз крові та сечі, виявлення резус-фактора. Мета цього етапу полягає в тому, щоб вилікувати будь-які бактеріальні чи вірусні інфекції, що можуть завадити нормальному протіканню вагітності.

Необхідне обов'язкове обстеження жінки у гінеколога. Під час відвідування лікаря проводиться УЗД органів малого тазу, беруться мазки, виконується цитологічне дослідження. Такі дії особливо важливі для жінок, у яких виявлено ендометрит та інші стани, що можуть стати причиною безпліддя або ускладнень під час виношування плода.

Також показано виявлення імунітету до деяких вірусних захворювань, що можуть призвести до викидня або вад розвитку плода (зокрема, краснуха, кір). Відсутність антитіл потребує вакцинації, яку проводять на етапі планування вагітності.

Важливо! Якщо у пари різний резус-фактор, це може призвести до ускладнень, якщо у матері негативний резус-фактор, а у дитини позитивний, що може викликати резус-конфлікт під час вагітності.

Коли не слід хвилюватись? Під час першої вагітності ризик резус-конфлікту нижчий, оскільки імунна система матері зазвичай ще не встигла виробити антитіла проти резус-позитивних клітин.

Підготовка до зачаття

Варто обрати оптимальний період з урахуванням інтервалу між вагітностями, що дозволяє зберегти репродуктивне здоров’я жінки. Найкращим віком для виношування вагітності є період 19-35 років. Пара може спланувати зачаття, орієнтуючись на період овуляції, коли шанси завагітніти вищі.

В період підготовки потрібно дотримуватися здорового способу життя, правильно харчуватись та приймати вітаміни за призначенням лікаря. Також необхідно позбутися шкідливих звичок, особливо паління.

Яка оптимальна перерва між народженням дітей? Якщо попередня вагітність протікала нормально — 2,5-3 роки. Якщо запланованій вагітності передував аборт, зачання рекомендується не раніше, ніж через 6 місяців, а після викидня на пізніх строках або передчасних пологів  — через 1 рік.

Лікування та психологічна допомога

Якщо жінка пережила викидень, тривалий час страждає через безпліддя, недостатньо пройти лікування у гінеколога. Підтримка психолога та супровід пацієнтки є важливим етапом підготовки до наступної вагітності.

Проходження всіх етапів прегравідарної підготовки вважається успішним, якщо жінка завагітніла, а сім’я заздалегідь підготувалася до появи дитини.

Планування вагітності: як правильно підготуватись чоловіку та жінці

Період підготовки є дуже важливим, оскільки жінка повинна бути не тільки фізично здоровою, а й морально готовою до виношування дитини. З цією метою пара повинна подбати про створення найкращих умов для зачаття. Тривалість підготовки, яку рекомендують репродуктологи — 6 місяців.

На цьому етапі фахівці можуть призначити вітаміни і чоловіку, і жінці:

  1. Вітамінно-мінеральний комплекс, що містить фолієву кислоту, групу вітамінів В, залізо. Їх починають приймати за 3 місяці до запланованого зачаття.
  2. Прийом фолатів. Для чоловіків вони призначаються з метою покращення якості сперматозоїдів, жінкам необхідні для правильного формування плода на ранніх етапах.
  3. Вітаміни Е, С, селен та цинк, а також L-карнітин призначаються майбутньому батьку, оскільки у разі їх нестачі можливе зменшення рухливості сперматозоїдів.

Не менш важливо приділити увагу правильному харчуванню:

  1. Слід уникати дієт. За винятком ситуації, коли це необхідно для лікування захворювань ШКТ, слід обмежити будь-які дієти, направлені на схуднення. Майбутня дитина з перших днів отримує «будівельний матеріал» з організму матері, а він надходить з їжею та синтезується при збалансованому раціоні. Чоловікам також не бажано переходити на дієту, адже харчування, збалансоване по жирам, білкам і вуглеводам, забезпечує якість сперми та підвищення можливості зачаття.
  2. Збалансований раціон. В меню слід додати рибу, запечене м’ясо, збільшити вживання овочів та зелені. Варто прибрати копченості, смажену, жирну та важку їжу. Як надлишок ваги, так і її нестача у майбутньої матері негативно впливають на перебіг вагітності та можуть стати причиною гіпертонії, прееклампсії, аномалій родової діяльності, а також призвести до народження недоношеної дитини.

Крім того, вкрай важливим є нормальний відпочинок: сон не менше 8 годин, уникнення стресових ситуації, оптимальна фізична активність, легкий спорт.

Критично важливо відмовитися від шкідливих звичок:

  1. Паління. Якщо жінка палить, тим більше під час вагітності, на 20% зростає ризик розвитку вад у плода та народження недоношеної дитини.
  2. Алкоголь. Вживання навіть слабоалкогольних напоїв згубно впливає на стан плода та на 30% підвищує ризик мертвонародження.

Важливо! Дотримання цих простих рекомендацій значно скорочує ризик виникнення у плода серйозних вад: на 25-40% — аутизму; на 70% — нервової системи та серця; на 30% — передчасного відшарування плаценти.

Види та методи планування вагітності

Відповідальне батьківство передбачає народження бажаної кількості дітей та дотримання інтервалів між вагітностями. Уникнення небажаного зачаття особливо важливе в підлітковому віці, а також у ситуаціях, коли жінка має проблеми зі здоров’ям. Аборт не може розглядатися, як варіант планування сім’ї, оскільки часто стає причиною подальшого безпліддя, психологічної травми та інших проблем зі здоров'ям.

Завдяки плануванню та усвідомленому вибору батьків можна досягти позитивних результатів:

  • вибрати час народження дитини, що відповідає стабільному фінансовому становищу, віку та бажанням пари;
  • знизити дитячу смертність та ризики для здоров'я матері;
  • зменшити ризик народження дітей з вадами;
  • скоротити ризик безпліддя.

В цією метою впроваджуються перевірені методи: контрацепція та попередження небажаної вагітності, а також зачаття в найбільш сприятливий період. Для цього використовуються:

  • контрацептиви — подбати про захист повинні обидва партнери;
  • тест на овуляцію — проводиться для виявлення сприятливого для зачаття періоду менструального циклу;
  • тест на вагітність — дозволяє вчасно виявити причину затримку місячних і вжити заходів для збереження та здорового розвитку вагітності.

У разі безпліддя до методів планування сім’ї відноситься своєчасне лікування наяни репродуктивних проблем, консультації фахівців, в тому числі генетика, а також екстракорпоральне запліднення.

Підготовка до бажаної вагітності може зайняти від кількох місяців до 1 року й більше залежно від особливостей здоров'я партнерів у конкретному випадку. Цей період необхідний для того, щоб не потрапити в групу ризику та збільшити шанси народити здорову дитину, а також зберегти здоров’я жінки. Запобігання небажаній вагітності є складовою здорових стосунків та планування сім’ї.

Переваги покупки на Likie

Наш сервіс дозволяє з максимальною вигодою купити лікарські засоби та вироби медичного призначення, необхідні в рамках планування сім'ї. Likie допоможе знайти призначені вітаміни, необхідні препарати, тести на вагітність, овуляцію тощо без переплат, оскільки вдасться порівняти ціни в різних аптеках та вибрати найвигіднішу пропозицію. Все це можна зробити онлайн та забронювати потрібні медичні товари й препарати без передоплати.

Ціни на Сексуальне здоров’я / Планування сім'ї

Назва

Ціна

Гель-мастило Durex (Дюрекс) Play Feel для додаткового зволоження, 50 мл

111.80 - 321.74 ₴

Презервативи Durex (Дюрекс) Elite особливо тонкі з додатковою змазкою, 12 шт.

181.48 - 389.90 ₴

Тест на вагітність Evitest One смужка, 1 шт.

36.12 - 67.90 ₴

Тест на вагітність Evitest Plus смужка, 2 шт.

63.82 - 117.90 ₴

Відповіді на поширені питання