Протитуберкульозні

Знайдіть ліки за вигідною ціною в аптеках поруч

location

6 700 аптек

loyalty.svg

до 40% економії

trolley

67 000 товарів

heart-outlined

Протитуберкульозні

Туберкульоз – це небезпечне інфекційне захворювання, до якого призводять патогенні мікобактерії, а саме паличка Коха. Зазвичай вони вражають дихальну систему, але також можуть провокувати ураження сечостатевої системи, кісток та суглобів, органів зору.

В минулому туберкульоз вважався невиліковним, і майже для всіх пацієнтів хвороба закінчувалася летально. Сьогодні фармакологія пропонує велику кількість протитуберкульозних препаратів, які здатні повністю вилікувати людину, особливо, якщо хворобу діагностовано на початкових стадіях розвитку. Такі препарати здатні пригнічувати розвиток та розмноження збудника, що призводить до загибелі мікобактерії.

Як проявляється туберкульоз?

Симптоми туберкульозу дуже різноманітні, але всі їх можна розділити на дві основні групи. Спочатку пацієнт відчуває ознаки інтоксикації, а вже потім з’являються прояви з боку ураженого інфекцією органу.

До симптомів інтоксикації можна віднести наступне:

  • підвищена пітливість у нічний час;
  • тривале помірне підвищення температури;
  • головний біль;
  • безпричинна втрата ваги;
  • підвищена слабкість та втомлюваність;
  • дратівливість;
  • зниження апетиту.

При ураженні легень у хворого з’являється кашель, іноді з кровохарканням. Якщо розвивається позалегеневий туберкульоз, симптоми майже не відрізняються від інших захворювань ураженого органу. Наприклад, якщо постраждали нирки, з’являється кров у сечі, а при туберкульозі хребта виникає біль у спині.

Запідозрити розвиток нелегеневої форми туберкульозу лікар може, якщо стандартна схема терапії не принесла бажаного результату, а у пацієнта постійно виникають рецидиви. Також на розвиток туберкульозу може вказувати поява свищів – каналів, які поєднують порожнину тіла або порожнинні органи між собою чи з навколишнім середовищем.

Як лікувати туберкульоз?

Лікування туберкульозу проводить лікар фтизіатр. Воно може бути консервативним та хірургічним. У більшості випадків пацієнтам призначається індивідуально підібраний комплекс протитуберкульозних та антибактеріальних препаратів. Тривалість та особливості їх прийому залежать від форми хвороби, її розповсюдженості та інших факторів.

Всі препарати, що використовують для лікування туберкульозу поділяються на такі категорії:

  1. Протитуберкульозні засоби першого ряду (Ізоніазид, Етамбутол, Рифампіцин, Піразинамід). Призначаються у разі виявлення чутливої до дії лікарських препаратів палички Коха. Вони є найбільш ефективними та мають мінімальну кількість побічних реакцій.
  2. Протитуберкульозні препарати другого ряду (Лінезолід, Амікацин). Призначаються у випадку, коли виявлені мікобактерії є нечутливими до дії засобів з першої групи.

Додатково можуть призначатись:

  • вітамінно-мінеральні комплекси;
  • нестероїдні протизапальні засоби;
  • ферменти;
  • кроворозріджуючі препарати.

Протитуберкульозні препарати приймаються в дві фази:

  1. Фаза інтенсивного лікування. Препарати, що призначаються на першому етапі, направлені на повну ліквідацію клінічних проявів захворювання та мають максимальний негативний вплив на розмноження й розвиток мікобактерій.
  2. Фаза продовження терапії. Направлена на пригнічення популяції мікобактерій, що могла залишитися після першої фази лікування.

Всі препарати, що призначаються при туберкульозі, повинен підбирати лікар, приймати їх слід із суворим дотриманням інструкції, адже вони мають серйозні побічні дії.

Розглянемо найпопулярніші засоби від туберкульозу:

  1. Ізоніазид. Активні компоненти ліків пригнічують синтез міколевих кислот, які є структурними компонентами клітинної стінки мікобактерій туберкульозу. Вони проходять через тканинні бар’єри та фізіологічні рідини тіла. Основним побічним ефектом є гепатотоксичність препарату. Особливо вона збільшується у разі одночасного використання рифампіцину. Препарат може прийматися внутрішньо у формі таблеток, вводитись внутрішньовенно, внутрішньом’язово, внутрішньокавернозно або інгаляційно.
  2. Рифампіцин. Напівсинтетичний антибактеріальний препарат широкого спектру дії. Він є ефективним відносно позаклітинних мікобактерій, що швидко розмножуються, хоча має вплив і на внутрішньоклітинні елементи. До побічних ефектів відносяться нудота, блювання, діарея та інші негативні прояви з боку травної системи.
  3. Етамбутол. Препарат гальмує розвиток стійкості мікобактерій до інших лікарських засобів, що застосовуються в комплексній терапії. Може негативно позначитись на органах зору (сприяє розвитку катаракти, запалення зорового нерву). Тому при його прийомі необхідно регулярно проходити огляд в офтальмолога.
  4. Піразинамід. Це синтетичний протитуберкульозний препарат, що впливає на мікобактерії, які повільно розмножуються. До побічних явищ належать еозинофілія, ураження органів травлення, дерматит. Піразинамід слід з обережністю призначати пацієнтам, хворим на цукровий діабет. Протипоказанням до прийому є подагра та патології печінки.
  5. Стрептоміцин. Препарат, що пригнічує синтез білка в клітинах мікобактерій через зв’язування їх рибосом, внаслідок чого повністю зупиняється ріст клітини.

Пацієнту з туберкульозом необхідно бути готовим до тривалого лікування та можливих побічних проявів. Якщо медикаментозне лікування не приносить бажаного терапевтичного результату, призначається хірургічне втручання.

Профілактика туберкульозу

Найбільш дієвим способом запобігти розвитку захворювання вважається імунізація. Щеплення проти туберкульозу (БЦЖ) роблять на першому тижні життя дитини з послідуючою ревакцинацією у 7 та 14 років.

Але на фоні зниженого імунітету туберкульоз може розвиватися навіть у щеплених людей. Тому важливо дотримуватися правил профілактики, які полягають у наступному:

  • дотримання режиму праці та відпочинку;
  • відмова від куріння та інших шкідливих звичок;
  • оптимізація фізичних навантажень;
  • збалансоване харчування.

Для ранньої діагностики захворювання дітям щорічно роблять пробу Манту, а дорослим рекомендується виконувати флюорографію.

Популярні запитання про протитуберкульозні препарати

Як захистити печінку під час прийому протитуберкульозних препаратів?

Разом з протитуберкульозними засобами пацієнтам призначаються препарати гепатопротектори. До їх складу входять амінокислоти та інші компоненти, здатні запускати процес природного відновлення клітин органу зсередини.

Як правильно приймати протитуберкульозні препарати?

Препарати для лікування туберкульозу важливо приймати щодня в один і той же час. Курс лікування захворювання тривалий, тому дуже важливо не пропускати прийом ліків, адже це може позначитися на ефективності терапії.

Пацієнтам радять вести щоденник, куди необхідно фіксувати всі негативні симптоми. Консультуватися з лікарем слід кожні 2 тижні. У разі виникнення будь-яких побічних ефектів варто сповістити про це фахівця, який при необхідності зможе скорегувати призначення та доповнити його препаратами, здатними полегшити стан хворого.

Що найкраще допомагає при туберкульозі?

Найбільш ефективними препаратами для лікування туберкульозу є Ізоніазид та Рифампіцин. Проте приймати їх можна лише за призначенням лікаря через велику кількість протипоказань та можливих побічних реакцій, а також необхідність правильного розрахунку дози.

Чого боїться туберкульозна паличка?

Мікобактерія, що викликає розвиток туберкульозу, не витримує нагрівання (при температурі 85 градусів і вище вона гине за 30 хвилин) та прямих сонячних променів (гине за декілька хвилин).

Де купити протитуберкульозні препарати?

Купити протитуберкульозні ліки недорого допоможе сервіс Likiе. Завдяки широкому функціоналу сайту ви можете побачити наявність призначеного лікарського засобу в аптеках свого міста й визначити найближчу до себе. Також вдасться порівняти ціни в різних аптеках, не виходячи з дому, щоб купити препарати від туберкульозу з максимальною вигодою. Завдяки послузі бронювання ви будете впевнені, що потрібні ліки будуть в наявності до вашого приходу в аптеку.

Ціни на Медикаменти / Протитуберкульозні

Назва

Ціна

Рифампіцин капсули по 150 мг, 20 шт.

48.80 - 64.90 ₴

Ізоніазид-Дарниця таблетки від туберкульозу по 300 мг, 50 шт.

35.38 - 120.60 ₴

Ізоніазид таблетки по 200 мг, 50 шт.

22.84 - 40.50 ₴

Етамбутол таблетки по 0,4 г, 50 шт.

93.42 - 116.20 ₴

Відповіді на поширені питання