Зачаття й вагітність

Знайдіть ліки за вигідною ціною в аптеках поруч

location

6 700 аптек

loyalty.svg

до 40% економії

trolley

67 000 товарів

heart-outlined

Зачаття й вагітність

Бажана вагітність не завжди наступає швидко та легко. Саме тому деяким жінкам важливо знати період, коли зачаття настає з високою ймовірністю. Вирахувати таку фазу менструального циклу можна різними способами, але найбільш надійним є тест на овуляцію. Він дозволяє встановити період фертильності — час виходу яйцеклітини з яєчника та її готовність до запліднення.

Такий період зазвичай триває до 3 днів і припадає приблизно на середину менструального циклу, а використання тесту дозволяє точно виявити цю фазу в організмі жінки. Тож далі розберемося детально, я працює тест на овуляцію та вагітність, правила їх використання та інші особливості.

Тест на овуляцію: що це та як працює?

Овуляція — це фаза менструального циклу, під час якої спостерігається значне збільшення фолікулостимулюючого гормону (ФСГ) та вихід з яєчника зрілої яйцеклітини. В цей період також зростає рівень прогестерону, який готує матку до можливої вагітності. Якщо на цей час випав незахищений статевий акт, вірогідність зачаття значно зростає. Використання тесту на овуляцію дозволяє з максимальною точністю виявити вікно фертильності та запланувати вагітність.

Встановлення дати овуляції за допомогою тесту

Існує низка ознак, за якими жінка може виявити наближення овуляції:

  1. Зміна в’язкості вагінального секрету. В цей період він нагадує яєчний білок, стає тягучим і більш рясним.
  2. Дискомфорт та тягнучі болі в нижній частині живота, що пов’язані з ростом та розривом фолікула.
  3. Нагрубання, болючість, збільшення грудей. Спостерігається також висока чутливість сосків.
  4. Підвищення базальної температури на 0,5 градуса.

Слід знати! Всі ці симптоми є орієнтовними ознаками овуляції, яка може настати в період до 5 днів, або можуть вказувати на певні розлади. У деяких жінок розрив фолікулу відбувається безболісно та непомітно, тому самостійно виявити період, сприятливий для зачаття, може бути важко.

Щоб не покладатися тільки на симптоми, при плануванні вагітності можна використовувати тест на овуляцію. З його допомогою жінка може виявити сплеск ЛГ, що вказує на готовність яйцеклітини до виходу.

Як точно визначити, коли настає овуляція?

У медичній практиці використовується УЗД-діагностика, яка дає можливість оцінити стан яєчників протягом циклу, та мікроскопічний метод, що дозволяє побачити зміни в структурі вагінальних виділень. Самостійно жінка, яка планує вагітність, може вести календар та виконувати заміри базальної температури, але такий варіант не є надійним. 

В домашніх умовах рекомендований простий та безпечний варіант — тест на овуляцію. Лікарі-гінекологи рекомендують застосовувати його протягом кількох днів через рівні проміжки часу. Вірогідність помилкового результату в такому випадку мінімальна за умови дотримання інструкції.

Коли потрібно застосовувати тест на овуляцію?

Приблизно цей період припадає на середину менструального циклу. Сплеск ЛГ спостерігають перед розривом фолікулу та виходом яйцеклітини, отже найкращим моментом при 28-денному циклі є 11-12 день. Якщо тест негативний, слід повторити його через 12 годин.

Важливо! Період різкого збільшення концентрації фолікулостимулюючого гормону триває близько 2 годин, а позитивний результат тест показує протягом 1-2 днів.

Тест рекомендований, коли пара значний час не може досягти зачаття, та перед плануванням вагітності, оскільки він дозволяє встановити період найбільшої фертильності. Він є значно надійнішим у порівнянні з вимірюванням базальної температури, оскільки на останній впливають такі фактори, як стрес, недосипання, вживання алкоголю тощо.

Види тестів на овуляцію

Всі тести на овуляцію для домашнього використання мають однаковий принцип дії — визначають кількість ЛГ в рідині (слина, сеча). Це можливо завдяки хімічним речовинам, які нанесені на смужку та вступають у реакцію з гормоном, що містить в біологічній рідині жінки. В аптеках можна знайти та купити без рецепту кілька видів тестів на овуляцію.

Паперові смужки

Мають вигляд смужок, один кінець яких просочений реагентом та має одну лінію. Для аналізу необхідно зібрати ранкову сечу та занурити кінець тесту з реагентом на час, вказаний в інструкції. Якщо рівень ЛГ збільшений, з’являється чітка та яскрава друга лінія. Нечітке зафарбування означає, що кількість гормону зросла, але не досягла пікового значення, а отже вихід яйцеклітини відбудеться протягом наступних 12-24 годин.

Переваги паперових тестів-смужок:

  • доступна ціна;
  • висока точність результату.

Недоліки цих медичних виробів:

  • необхідність збирати сечу в контейнер;
  • у деяких випадках – низьке забарвлення при отриманні результату.

Зауважте, що краще відразу придбати набір з 2-5 смужок, щоб тест можна було повторити при необхідності.

Тести мід-стрім (струменеві)

Це невеликі пристрої, які також реагують на зміну кількості ЛГ, але використовуються безпосередньо під час сечовипускання. Їх підставляють під струмінь сечі, після чого потрібно покласти пристрій на рівну поверхню та витримати вказаний в інструкції час. Реакція відбувається завдяки наявності у «віконці» волокнистого стрижня, просроченного реактивом. Результат інтерпретують так само, як і в стрип-смужках — за умови появи другої чіткої лінії у віконці приладу овуляція відбулася.

Переваги струменевих тестів на визначення овуляції:

  • не потребують збирання сечі;
  • мають високу чутливість.

Серед недоліків варто виділити більшу вартість у порівнянні з паперовими смужками.

Тест-планшет

Виглядає як пристрій з кількома віконцями та дозволяє провести до 10 вимірювань ЛГ. Для дослідження необхідно додати краплю сечі в комірку. За умови зростання рівня гормону проявляється друга смужка поряд з контрольною.

Переваги:

  • є одним із найбільш чутливих серед домашніх тестів на визначення овуляції;
  • дозволяє кілька разів повторити діагностику.

Серед мінусів — висока ціна.

Багаторазові тести на овуляцію: цифровий та електронний

Можуть працювати зі слиною або сечею. Цифровий пристрій працює з одноразовими смужками, які попередньо треба занурити в контейнер з сечею. Позитивний результат відображається зміною знаку на екрані.

Електронний тест на овуляцію має вигляд помади чи пудрениці та працює завдяки аналізу складу слини. Багаторазові прилади доцільно використовувати для діагностики у випадку, коли бажана вагітність не настає тривалий час. Вони є високотехнологічними аналізаторами та гарантують точність отриманих результатів.

Чи надійні тести на овуляцію?

Всі види тестів на овуляцію гарантують високу надійність, на них не впливають такі чинники, як регулярність циклу, захворювання, стреси, прийом лікарських препаратів (за виключенням ОК). Достовірність результату становить 12-24 години, під час яких ймовірність зачаття істотно зростає.

Іноді тести використовують як допоміжний засіб одночасно з УЗД при обстеженні жінки, яка планує вагітність. Вибрати в аптеці можна будь-який тест з урахуванням способу його використання, проте краще зробити це спільно з лікарем. Струменеві більш зручні, а стріп-смужки більш доступні за ціною.

Як правильно виконувати тест на овуляцію?

Для аналізу необхідно використовувати ранкову сечу, оскільки в ній міститься найбільша концентрація ЛГ. Необхідно правильно підготуватись: не пити багато рідини, мати чистий контейнер для сечі, якщо використовується тест у вигляді смужки. Важливо виконувати всі правила, що вказані в інструкції:

  • занурювати в сечу частину приладу до позначки та не перевищувати її;
  • якщо проводять кілька тестів, їх виконують в один і той же час доби щодня;
  • смужку або прилад витримують після аналізу необхідний проміжок часу, поклавши на рівну поверхню, яка не поглинає рідину;
  • діагностику краще починати в середині менструального циклу, приблизно за 3 дні до овуляції.

Зауважте! Тести на овуляцію, що виконуються шляхом аналізу складу слини, можуть давати неправдиві результати, якщо жінка палить.

Як проводити тест, якщо менструальний цикл нерегулярний?

Час виконання тесту на овуляцію можна уточнити, щодня вимірюючи базальну температуру (в прямій кишці). За кілька днів до овуляції вона підвищується до позначки 37,0-37,4 градуса. Також можна починаючи з 7 дня після закінчення менструації проводити регулярну УЗ-діагностику.

Як інтерпретувати результати тесту на овуляцію?

Поява другої лінії на приладі чи тест-смужці є ознакою підвищення концентрації ЛГ гормону та овуляції. Якщо друга смужка має слабке забарвлення, овуляція настане протягом найближчих 12 годин, тому тест необхідно повторити ще раз. Слід також попередньо перевірити наявність контрольної лінії. Якщо її немає, тест вважається недійсним.

Тест на вагітність: що це таке та як працює

Деякі набори містять не тільки тест на овуляцію, але й на вагітність. Також можна придбати такі тести окремо для домашнього використання. Даний метод діагностики заснований на виявленні в сечі чи слині гормону ХГЛ, який виробляється в організмі жінки тільки після запліднення яйцеклітини та її закріплення в матці. Реагент, який є в приладі чи смужці, виявляє підвищений рівень ХГЛ. При цьому забарвлюється друга лінія. Поява двох чітких смужок є доказом успішного зачаття.

Які бувають тести на вагітність та чим вони відрізняються

В аптеці можна знайти кілька видів тестів на визначення вагітності, які працюють за однаковим принципом, але відрізняються способом використання:

  • тест-смужки, які опускають в контейнер із сечею;
  • мід-стрим або струменеві тести на вагітність, що не потребують збору урини;
  • касетні у вигляді планшету з кількома віконцями;
  • багаторазові цифрові та електронні тести на вагітність.

Всі варіанти є точними за умови правильного використання та дотримання правил, вказаних в інструкції. Проводити тестування можна при затримці менструації на кілька днів. Точність зростає по мірі того, як ембріон починає виробляти ХГЛ. Починаючи з 7 дня гестації, рівень цього гормону зростає до 20 тижня вагітності.

Зверніть увагу! В перші дні затримки тест може бути негативним або друга лінія матиме слабке забарвлення. Такий результат можливий також, якщо використовувати не ранкову, а вечірню сечу або ж на дуже ранніх термінах гестації, коли кількість ХГЧ ще незначна.  

Найбільш точними та чутливими є електронні та цифрові прилади, які встановлюють вагітність вже в перший день затримки.

Правила проведення тесту на вагітність

Перед використанням слід уважно прочитати інструкцію та чітко дотримуватися всіх вимог:

  • занурити в сечу відповідну частину смужки до вказаного рівня;
  • для струменевого тесту варто використовувати ранкову сечу;
  • перед тестуванням не палити, якщо виконується аналіз слини;
  • витримати прилад чи смужку вказаний проміжок часу на сухій поверхні при кімнатній температурі;
  • оцінити результат відразу.

Що робити, якщо не вдається завагітніти тривалий час?

Перш за все пара повинна звернутися за медичною допомогою — пройти обстеження та виключити захворювання або при їх наявності пройти лікування. Для збільшення вірогідності вдалого зачаття слід орієнтуватись на час овуляції, яку точно встановлюють сучасні тести. Виявлення вікна фертильності є одним із перевірених та доведених способів, що призводить до запліднення яйцеклітини в разі статевого акту, що відбувся протягом 48 після овуляції.

Купити тести на овуляцію та вагітність через Likie

Сучасні аптеки пропонують різні види тестів на визначення овуляції та вагітності. Вони відрізняються не лише виробниками, а й цінами. Порівняти вартість у різних аптеках та визначити найбільш прийнятну вам допоможе сервіс Likie, навіть не виходячи з дому. Також він дозволяє легко визначити найближчу аптеку та забронювати медичні товари й препарати без передоплати.

Ціни на Сексуальне здоров’я / Зачаття й вагітність

Назва

Ціна

Тест на вагітність Evitest One смужка, 1 шт.

33.27 - 69.70 ₴

Тест на вагітність Evitest Plus смужка, 2 шт.

60.18 - 117.80 ₴

Тест на вагітність струменевий Evitest Perfect, 1 шт.

89.30 - 207.64 ₴

Тест на овуляцію Eviplan In-Time, 5 шт. + тест на вагітність Evitest, 1 шт.

198.10 - 442.22 ₴

Відповіді на поширені питання