Контрацепція

Знайдіть ліки за вигідною ціною в аптеках поруч

location

6 700 аптек

loyalty.svg

до 40% економії

trolley

67 000 товарів

heart-outlined

Контрацепція

Контрацепція або використання протизаплідних засобів — це метод контролю народжуваності, який передбачає запобіганню небажаній вагітності. Використання контрацептивів є неодмінною складовою сексуального та репродуктивного здоров’я, а також планування сім’ї. Адже безпечний секс передбачає не тільки інтимні стосунки, що задовольняють обох партнерів та відбуваються за згодою двох сторін, але й попередження захворювань, які передаються статевим шляхом. Саме тому захист потрібен навіть для пари, яка тривалий час не має інших зв’язків та на даний час не планує народження дитини.

ВІЛ та багато венеричних хвороб можуть залишатися невидимими, і аргумент «Я здоровий» не позбавляє необхідності користуватися засобами контрацепції.

Ще одна розповсюджена думка, яка, на жаль, призводить до незапланованої вагітності — подбати про контрацепцію повинна сама жінка. В одружених парах використання презерватива може виглядати, як прояв недовіри чи навіть підозри у зраді. Проте така позиція є неправильною, оскільки за сексуальне здоров’я та попередження небажаної вагітності завжди відповідають двоє, і вибір методу контрацепції повинен також задовольняти обох партнерів та визначатися спільно. Це може бути бар’єрний чи гормональний засіб, а інколи – їх комбінація.

Коли та з якого віку необхідна контрацепція?

Багато підлітків та молодих людей починають інтимні стосунки рано та не турбуються про захист. Часто це відбувається через сором чи страх, що призводить до небажаної вагітності або хвороб. Також інколи чоловіки відмовляються від презерватива, щоб не знижувати гостроту відчуттів і перекладають відповідальність за контрацепцію на партнерку.

Така позиція є неправильної з багатьох причин:

  • вже під час першого статевого акту дівчина здатна завагітніти;
  • деякі ІПСШ протікають безсимптомно, але можуть стати причиною безпліддя в майбутньому;
  • переривання вагітності завдає великої шкоди здоров’ю жінки та не є методом планування сім’ї;
  • використання оральних контрацептивів не захищає від венеричних хвороб та ВІЛ;
  • сучасні презервативи є надтонкими та не впливають на здатність отримувати задоволення.

Враховуючи ці важливі нюанси, необхідно вибрати засоби контрацепції, які допоможуть зберегти власне сексуальне здоров’я, подбати про партнера, а також уникнути незапланованого зачаття. Користуватися контрацептивами слід з моменту початку статевого життя.

Жіноча контрацепція: що це та які види бувають

Сьогодні жінкам доступний великий вибір засобів для попередження небажаної вагітності. Зокрема, це оральні контрацептиви (пігулки), внутрішньоматкові спіралі, ін’єкції тощо. Більшість із них реалізуються у вільному доступі в аптеках, але це не означає, що їх можна вибирати самостійно. Те, що відмінно підійшло подружці чи сестрі, не обов’язково буде доцільно використовувати іншій жінці, а може навіть і нашкодити.

Тільки лікар-гінеколог зможе допомогти вибрати дієвий та безпечний засіб контрацепції з урахуванням таких нюансів:

  1. Вік жінки. Для дівчини, яка почала статеве життя в 15-16 років, жінки, що ще не народжувала чи перебуває в період передменопаузи оральні контрацептиви будуть різними. До того ж може бути рекомендований зовсім інший тип контрацепції.
  2. Активність в інтимних стосунках та кількість статевих партнерів. Для тих, хто має кілька партнерів, важливо обов’язково використовувати під час сексу презерватив.
  3. Стан здоров’я. Для вживання КОК існує багато протипоказань, і лікар обов’язково їх врахує чи запропонує надійний альтернативний засіб.

Не всі жінки знають, але оральні контрацептиви несумісні з деякими ліками та алкоголем. Зайва вага також потребує коригування дози, без чого надійність препаратів знижується.

Гормональні контрацептиви для жінок: які бувають та чим відрізняються

Всі пігулки, що мають ефект пригнічення овуляції, діють по одному принципу: запобігають настанню вагітності. Такий ефект настає завдяки дії гормонів — естрогену та прогестерону. 

За способом дії гормональні контрацептиви для жінок діляться на кілька категорій:

  1. Комбіновані, що містять прогестерон та естроген. В свою чергу поділяються на монофазні, що мають однакове співвідношення гормонів в усіх пігулках (Ярина, Регулон); двофазні (Ліндинет, Регівідон) та трифазні (Три-регол, Триквілар), у яких кількість прогестерону та естрогену змінюється в залежності від природного циклу.
  2. Міні-пілі. Цей вид пігулок містить тільки аналог прогестерону (Логест) і відрізняється меншою в порівнянні з КОК кількістю гормонів.
  3. Засоби для екстреної контрацепції (Постинор та ін.). Призначають у випадках, коли стався незахищений статевий акт чи інші засоби попередження вагітності не спрацювали. Дія препарату спрямована на відтермінування настання овуляції. Такі препарати мають високу дозу гормону, багато протипоказань та здатні стати причиною серйозних побічних реакцій, тому можуть використовуватися виключно за призначенням лікаря.

Щоб підібрати гормональний контрацептивний препарат, краще звернутися до гінеколога, який при необхідністю призначить попереднє обстеження та підбере оптимальний засіб.

Чи є надійними жіночі контрацептиви та коли вони можуть не спрацювати?

Прийом КОК гарантує захист від небажаної вагітності більше, ніж на 98%, але за умови обов’язкового дотримання інструкції. Препарат може не спрацювати в таких випадках:

  • пропущена пігулка — якщо таке сталося, треба продовжувати пити КОК до кінця упаковки, але виконати умови інструкції до конкретного препарату в такому випадку та додати бар’єрний засіб захисту;
  • прийом деяких лікарських препаратів — під час лікування треба попередити лікаря про застосування гормональних контрацептивів;
  • збільшення перерви між упаковками або початок прийому в середині менструального циклу — перерва між упаковками зазвичай складає 7 днів, а для деяких засобів взагалі не потрібна;
  • прийом Постинору пізніше, ніж через 72 години після незахищеного статевого акту.

Важливо! Протягом 7 днів перерви між прийомом КОК, коли настає кровотеча відміни, контрацептивний ефект зберігається.

Які жіночі контрацептиви найбільш надійні та як їх підібрати?

Вибір засобу для попередження вагітності та ІПСШ варто довірити лікарю, але загальними є такі рекоменадації:

  1. Якщо жінка живе регулярним статевим життям, КОК є надійним і безпечним засобом захисту від незапланованої вагітності.
  2. Підлітки також можуть використовувати гормональні контрацептиви, але підбираються з урахуванням ваги, віку, загального стану здоров’я. Їм рекомендовані препарати з мікродозами гормонів.
  3. Якщо жінка годує грудьми, вірогідність вагітності в неї зменшується, але запліднення не виключене. В таких випадках обирають препарати міні-пілі, що мають у складі тільки прогестин, який не проникає в грудне молоко.
  4. Важливим є захист і в передменопаузу, коли менструація стає нерегулярною, але можливість зачаття ще зберігається. КОК чи внутрішньоматкову спіраль повинен підібрати лікар.

Якщо інтимні стосунки є нерегулярними, але у жінки один партнер, можливо застосовувати місцеві засоби — суппозиторії, що мають спермоцидну дію. Вони також додатково зволожують піхву та мають антибактеріальний ефект.

Показання та протипоказання до використання контрацептивів

Турбота про репродуктивне та сексуальне здоров’я повинна бути обов’язковою для жінок будь-якого віку. Щоб стосунки з партнером залишалися безпечними, для планування сім’ї та запобігання захворюванням вибирають засіб, який відрізняється надійністю та не шкодить загальному здоров'ю.

Жіночі гормональні контрацептиви мають такі переваги та показання:

  • вірогідність настання вагітності менше 0,3% за умови дотримання правил прийому;
  • зменшення виділень під час місячних та регулярний цикл;
  • можна приймати тривалий час без шкоди для здоров'я та звикання.

Протипоказаннями для використання оральної контрацепції є:

  • серцево-судинні захворювання;
  • мігрень;
  • варикоз;
  • злоякісні пухлини;
  • ендокринні порушення.

Контрацептиви для жінок та їх побічні ефекти

Багато хто відмовляється від КОК через страх набрати зайві кілограми. Проте сучасні препарати є низькодозованими та не впливають на масу тіла. Щодо побічних ефектів, вони короткотривалі, зазвичай пов'язані з періодом адаптації та в більшості випадків зникають з часом: в перші 3 місяці можливе міжменструальне виділення крові, біль та збільшення молочних залоз, зміна лібідо, легка нудота.

Жінкам, які планують вагітність, слід враховувати, що після відміни гормональних препаратів потрібен час, щоб відновився менструальний цикл.

Чоловіча контрацепція: види та принцип дії

Використання презерватива є найбільш надійним методом попередження зараження ІПСШ, ВІЛ та незапланованої вагітності. Застосування такого барєрного контрацептива є гарантією безпеки в інтимних стосунках: він затримує сперму та не допускає передачі збудників захворювань.

Такі засоби бар’єрної контрацепції можна умовно поділити на кілька груп:

  • з різною товщиною: поліуретанові найбільш тонкі та майже не відчуваються під час статевого акту;
  • кількох розмірів: маленькі (до 16 см у довжину), класичні (до 20 см) та великі (понад 20 см);
  • з різною формою «голівки» — більш обтікаючі та вільні;
  • з різною текстурою — існують вироби з гладкою поверхнею, а також ребристі та з «кульками», що підвищують задоволення під час інтимного контакту.

Щоб підібрати найкращий презерватив, слід спробувати кілька видів з урахуванням розміру статевого члена та власних уподобань.

Важливо! Біля 2% чоловіків мають алергію на латекс. У таких випадках варто віддати перевагу поліуретановим презервативам та виробам без латекту.

Переваги та недоліки презервативів

Багато хто з чоловіків відмовляється від презервативів через те, що вони знижують чутливість. Такий недолік можна вважати умовним, оскільки є надтонкі вироби, які майже не відчуваються. Ще одна причина негативного ставлення до бар’єрної контрацепції — міф про те, що презерватив не є надійним, може легко порватися чи “загубитися” під час статевого акту. Однак, якщо презерватив вибраний правильно, подібний ризик майже відсутній.

Перевагами контрацепції за допомогою презерватива є:

  • доступність (можна вільно купити в аптеці);
  • надійний захист від захворювань, що передаються статевим шляхом;
  • можливість використовувати, коли інші методи є недієвими або присутні протипоказання до них.   

Лубриканти або гель-смазка: що це таке та для чого вони потрібні

Щоб інтимні контакти були більш приємними, а задоволення від сексу яскравим, використовуються такі засоби як лубриканти або гель-змазка. Їх головне призначення — покращити ковзання під час статевого акту та створити додаткове зволоження піхви та зовнішніх статевих органів.

Перевага використання лубрикантів зумовлена їх спеціальним призначенням: на відміну від інших змазок чи вазеліну вони не пошкоджують презерватив, не залишають плям на речах та не викликають подразнення чи алергії.

Чим відрізняється гель-змазка від лубриканту?

Фактично це один і той же засіб, але різниця між конкретними продуктами може полягати в наступному:

  • густота;
  • смак (присутній у деяких спеціальних засобах, наприклад, для масажу);
  • наявність зігріваючого чи охолоджуючого ефекту;
  • склад.

Чи можуть лубриканти замінити контрацептивні засоби?

Інтимні гелі-змазки мають інше призначення та не володіють протизаплідним або сперміцидним ефектом. Але вони допомагають уникнути дискомфорту, зменшують тертя, збуджують та покращують якість інтимних стосунків.

Чи можна використовувати лубриканти вагітним і годуючим жінкам?  

Такі засоби є абсолютно безпечними для здоров’я, адже не містять шкідливих речовин, тому їх можна використовувати жінкам будь-якого віку, в тому числі й тим, які чекають малюка або годують грудним молоком. Одночасно з контрацептивами гелі-змазки є засобом, який допомагає зберегти сексуальне здоров’я.

Переваги покупки контрацептивів через сервіс Likie

Швидко знайти призначений контрацептивний засіб та порівняти на нього ціни в різних аптеках допоможе сервіс Likie, значно економлячи ваш час і зусилля. Достатньо ввести назву в пошукову стрічку, вказати ваше місто та проаналізувати доступні варіанти. Також сервіс дозволяє забронювати контрацептиви онлайн за вигідною вартістю та купити їх без передоплати.

Ціни на Сексуальне здоров’я / Контрацепція

Назва

Ціна

Гель-мастило Durex (Дюрекс) Play Feel для додаткового зволоження, 50 мл

105.15 - 318.73 ₴

Презервативи Durex (Дюрекс) Elite особливо тонкі з додатковою змазкою, 12 шт.

182.90 - 349.25 ₴

Презервативи Contex (Контекс) Classic класичні, 3 шт.

35.87 - 73.60 ₴

Презервативи Durex Classic Класичні, 3 шт.

46.80 - 99.60 ₴

Відповіді на поширені питання