Дерматит, сухість шкіри, екзема

Знайдіть ліки за вигідною ціною в аптеках поруч

location

6 700 аптек

loyalty.svg

до 40% економії

trolley

67 000 товарів

heart-outlined

Дерматит, сухість шкіри, екзема

В медичній практиці зустрічається велика кількість дерматологічних патологій, кожна з яких має свої причини, клінічні прояви та тактику лікування. Найбільш поширеними з них є дерматит та екзема, які мають схожу симптоматику. Але також між ними є й відмінності, які лікар враховує, ставлячи діагноз та призначаючи лікування. Далі в статті розглянемо, які препарати використовуються при сухості шкірі, дерматити та екземі, їх особливості впливу та вибору.

Чим відрізняється дерматит від екземи?

Дерматит – це захворювання шкіри, що має запальний характер. Він виникає внаслідок контакту з несприятливими факторами зовнішнього середовища, хімічними речовинами, косметичними засобами тощо.

Симптоми цих хвороб схожі, але вони мають різний механізм розвитку та прояви:

  1. Для екземи характерна генетична схильність, імунологічна дисфункція, порушення епідермального бар’єру, а головним симптомом є свербіж. При дерматиті свербіж виникає лише при деяких формах патології.
  2. Для екземи характерне симетричне ураження шкіри, яке переважно спостерігається на руках та обличчі. Воно не має чітких меж. При дерматиті подразнення шкіри спостерігається лише в місці контакту з алергеном.
  3. Для екземи характерна підвищення рівня імуноглобуліну Е в крові, що свідчить про алергічну складову захворювання. Якщо говорити про дерматит, то алергічна реакція характерна лише для деяких його видів.
  4. Екзема важко піддається лікування та супроводжується періодами загострення й ремісії. Якщо її не лікувати, хвороба переходить у хронічну форму з періодичним загостренням. В тяжкій формі екзема може провокувати еритродермію, що вражає великі ділянки шкіри.
  5. Дерматит може з’явитися несподівано й так само зникнути, більше ніколи не турбуючи людину. Але тяжкі форми хвороби можуть призвести до некрозу тканин та ускладнень у разі приєднання інфекції.

Причини дерматиту та екземи

Найчастіше причиною дерматиту стає контакт шкіри з агресивною побутовою хімією, косметикою, хімічними речовинами. Також його можуть викликати фізичні фактори:

  • тертя чи здавлювання певної ділянки шкіри;
  • термічна дія (опіки, обмороження);
  • дія опромінення (ультрафіолетового, інфрачервоного, радіоактивного).

Призвести до екземи можуть:

  • патології кишково-шлункового тракту, наприклад, застій жовчі;
  • алергічні реакції;
  • порушення роботи ендокринної, центральної нервової системи, стреси;
  • хронічні інфекційні захворювання;
  • дефіцит вітамінів;
  • порушення роботи внутрішніх органів.

У дітей екзема частіше виникає при патологіях ШКТ. У дорослих причиною переважно стає стрес, порушення обміну речовин та роботи внутрішніх органів.

Симптоми дерматиту та екземи

Для дерматиту характерні такі клінічні прояви:

  • сухість;
  • лущення;
  • почервоніння шкіри;
  • поява тріщин, пухирців та висипів;
  • свербіж, відчуття поколювання.

Екзема – це частіше хронічне захворювання шкіри, яке має періоди загострення та ремісії. Для неї характерне формування дуже сухих чи мокнучих ділянок, набряку, лущення, свербіння, що погіршує якість життя.

Види дерматиту

Існує багато видів дерматиту, проте найчастіше лікарі діагностують такі форми:

  1. Алергічний дерматит. Пов’язаний з контактом з алергеном. Шкіра стає червоною, набряклою, виникають мокнучі пухирці, які після розкривання можуть залишати ерозії. В процесі загоєння формуються лусочки та кірочки. Якщо прибрати дію алергену, симптоми здатні зникати самостійно без спеціального лікування.
  2. Атопічний дерматит. Форма ураження шкіри з невизначеною етіологією. Вважається, що причиною є алергічна реакція та генетична схильність. Спровокувати його можуть неправильний догляд за шкірою, гормональні збої та стрес. Проявляється він почервонінням шкіри, сильним свербінням з подальшими формуваннями кірочок.
  3. Себорейний дерматит. Форма патології з багатофакторним генезом, що включає дію патогенної мікрофлори та деякі внутрішні порушення. Зазвичай він вражає шкіру голови на фоні гіповітамінозу, імунодефіциту, гормональних порушень. Сухий тип хвороби відрізняється появою лупи, лусочок на шкірі. Для жирного типу характерна підвищена жирність шкіри, гнійничкові висипання.
  4. Сухий дерматит. Зумовлений віковими змінами шкіри та дією температурних факторів зовнішнього середовища. Зазвичай розвивається на ступнях, але може вражати й інші ділянки тіла. Проявляється надмірною сухістю шкіри стоп, появою тріщин, гіперемією шкірних покривів.
  5. Контактний дерматит. Виникає як реакція гіперчутливості шкіри. Його симптоми нагадують алергічний дерматит.

Як лікувати дерматит?

Щоб лікування дерматиту було ефективним, важливо визначити причину його розвитку та усунути фактори, що спровокували появу хвороби. Діагноз має встановлювати лікар та разом з пацієнтом вирішувати, як скорегувати спосіб життя та які ліки використовувати, щоб уникнути ускладнень.

Лікування повинно бути комплексним та включати такі методи:

  • гіпоалергенна дієта;
  • фізіопроцедури;
  • використання системних ліків;
  • використання зовнішніх засобів для місцевого лікування.

Щоб зменшити запалення та свербіж, призначаються препарати, що містять глюкокортикостероїди (Гідрокортизон, Бетаметазон). Альтернативою гормональним препаратам можуть стати інгібітори кальциневрину (Екворал, Неорал). Але використовувати їх можна лише при легких або середніх формах без інфекцій та тріщин на шкірі.

Якщо запалення значне і місцеве лікування є неефективним, глюкокортикостероїди призначаються системно. Окрім цього, пацієнтам підбираються антигістамінні препарати (лоратадин, дезлоратадин, цетиризин). Для зниження активності Т-лімфоцитів призначають циклоспорини. Але такі препарати належать до імунодепресантів, тому їх вживання можливе лише після обстеження та при наявності вагомих показань.

При наявності розчосів та для попередження вторинного інфікування уражені ділянки обробляються антисептиками (Хлоргексидин, Перекис водню). У разі приєднання інфекції призначаються комбіновані засоби, такі як декспантенол, мометазон, гентаміцин.

Ефективність лікування залежить від того, чи відповідає лікарська форма препарату стадії та особливостям розвитку хвороби. При дерматиті та екземі застосовуються ліки в таких формах випуску:

  1. Лосьйони та аерозолі. Забезпечують підсушування та охолодження патологічної ділянки шкіри.
  2. Гелі. Мають легку текстуру та зменшують свербіж. Їх призначають при ексудації. Вони зручні у використанні, можуть застосовуватися на волосистих ділянках шкіри та в анатомічних складках.
  3. Креми. Мають пом’якшувальну, охолоджувальну та зволожуючу дію. Вони ефективні при гострих та підгострих формах хвороби. Зручні у використанні та швидко поглинаються.
  4. Мазі. Мають пом’якшувальну дію та усувають лущення шкіри. Їх рекомендується використовувати при хронічному дерматиті.

Купити препарати від дерматиту, сухості та екземи з вигодою

Якщо ви страждаєте від надмірної сухості шкіри, дерматиту або екземи, за допомогою сервісу Likie ви зможете купити призначені лікарські засоби без переплат. Його функціонал дозволяє ознайомитися з інструкцією до конкретного препарату, побачити його ціну в різних аптеках вашого міста та визначити найбільш доступну. Також сервіс відображає найближчі аптеки від вашої локації, де вказаний засіб є в наявності. Вибирайте та оформляйте онлайн-замовлення, не виходячи з дому, а потім забирайте у зручний час протягом 48 годин.

Профілактика

Профілактика дерматиту та екземи полягає у раціональному харчуванні, дотриманні особистої гігієни, уникненні контакту з алергенами. Щоб знизити ризик появи загострення хвороби, важливо правильно доглядати за шкірою в період ремісії. Для цього рекомендується використовувати препарати-емоленти, які зволожують та відновлюють дефіцит ліпідів. Для зволоження також використовуються креми, що містять кераміди, сечовину, гліцерин та філагрінол.

Пам’ятайте головне: найефективніші ліки від дерматиту, екземи та сухості шкіри – ті, що призначив лікар.

Ціни на Медикаменти / Дерматит, сухість шкіри, екзема

Назва

Ціна

Судокрем крем банка 60 г

228.20 - 335.88 ₴

Карбодерм-Дарниця крем 100 мг/г по 30 г у тубах

133.47 - 230.16 ₴

Судокрем крем банка 125 г

303.90 - 509.40 ₴

Дермасан рідина н/ш по 50 мл у флак.

46.57 - 92.80 ₴

Відповіді на поширені питання